Küresel Isınma ve Yangınlar

2020’nin henüz bebek adımlarını attığı şu günlerde ciddi bir problemle karşı karşıyayız. Avustralya yanıyor arkadaşlar… Koca bir kıta yanıyor. Bunun sebebi yalnızca hükümetler ya da yerliler değil. Sen, ben, Amerika’daki Sam amca, Moskovalı Sergey… Hepimiz bu işin sorumlularıyız. Bu bölge de sıcaklıklar yüzünden sık sık yangınlar görülmesi doğal karşılanıyordu ancak rekor sıcaklıklar ve uzun süren kuraklıklar yüzünden çıkan yangınların etkisi, 2020 başlangıcında daha da yoğunlaştı. Aylardır devam ediyor ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), tahmini 1.25 milyar hayvanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Okumaya devam

Balina Avı – İnsanlığın Karanlık Yüzü

Bu dinlediğiniz mavi balina şarkısı. Dinlerken ne hissediyorsunuz? Canlılar çıkardıkları seslerle içimizdeki bazı hisleri harekete geçirirler. Mesela kuş cıvıltıları mutluluğu çağrıştırırken, bir kurdun uluması içinize korku salabilir. Oysaki bu sesin bana çağrıştırdığı en baskın his hüzün. Prangalara vurulup esir edilmiş devasa bir canlının, küçük hücresinde yankılanan, acı çeken haykırışları gibi…

Tarihin tozlu sayfalarını biraz kurcalarsak, insanlık adına utanç duyacağımız birçok olaya şahit oluruz. Katliamlar, soykırımlar, tecavüzler, savaşlar ve nicesi… Ben bu hafta sizlere balinalardan bahsetmek istiyorum. Bir nevi soykırım gibi katliama maruz kalan bu büyüleyici canlılardan. Onları biraz tanıyalım.

Okumaya devam