Ioannis Lagos! Bu Bayrağa Dokunmak Senin Ne Haddine!

Ioannis Lagos! Bu Bayrağa Dokunmak Senin Ne Haddine!

Merhaba! Bugünki köşe yazımda bir Politalog olmama karşın, konuşmayı sevmesemde biraz siyasete gireceğim. Brüksel’de toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda öylesine çirkin, öylesine rahatsız edici bir eylem yapıldı ki, bu olay karşısında susmak içimde büyük bir boşluk yaratırdı. Türk Bayrağımız bir siyasetçi tarafından, üstelik yüzyıllardır çok derin kültürel bağlar kurduğumuz komşumuz Yunanistan’ın bir millet vekili tarafından yırtıldı. Adı Ioannis Lagos!

Ioannis Lagos Ne Yaptı?

Sözlerime devam etmeden önce ne oldu bir hatırlayalım. Avrupa Birliği parlamentosunda Yunan Millet Vekili Ioannis Lagos şunları söyledi:

“Burada göçmenlerin haklarını konuşuyorsunuz. Yunan halkının hakkını kim savunacak? Bir tarafta Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Sizin yaptığınız tek şey ise, bize akın akın göçmen gönderen Türkiye’nin saçlarını doğru yönde okşamak. Ve bu Türk bayrağı kanla yıkanmış bir bayrak”

Ioannis Lagos

Dedi ve kanla yıkanmış bayrağımızı yırttı. Evet bayrağımız kanla yıkandı. Topraklarımız kan ile kazanıldı. Bu devlet sınırları içerisinde yaşayan Laz, Kürt, Alevi, Rum, Ermeni… Bu ülkeyi kendi ülkesi bilen, soyu ne olursa olsun her insan bu uğurda bu bayrak için kanlarını son damlasına kadar döktü. Bende onlardan biriyim. Bir Yunan göçmeniyim. Daha da derinlere baktığımızda ailemin diğer üyelerinin soyları, Arnavutluğa, Bulgaristana dayanıyor. Fakat biz de bu ülke için kan dökenlerdeniz!

Kendini bilmez bir siyasetçinin propagandasının ya da kendi reklamının sonuçlarını Yunan halkına yüklemiyorum ve onlar hakkında, ya da başka hiç bir dünya vatandaşına yönelik bir suçlama yapamam. Başarısız yöneticilerin eylemleri halkları üzerinde bir külfet oluşturamaz ya da sorumlu tutulamaz.

Nitekim, bir hukuk devleti olarak, uluslararası arenada haklarımızı korumak ve yapılan bu terbiyesizliğe karşı her türlü baskı unsurunu kullanarak bu şahsın gerekli cezaları almasını sağlayacağız. Buna hiç şüphem yok. Sağlamak zorundayız.

Yine de buradan Türk halkına bir uyarı yapmadan geçmek istemiyorum. Haklı olduğumuz sürece biz kazanırız ancak galyana gelip sakın Yunan bayrağı yakmak ya da yırtmak gibi eğlemlere girmeyin. Her milletin bayrağı kutsaldır. Yunanistandaki çoğu kişinin de, Ioannis Lagos tarafından yapılan bu eylemi kınadığını biliyorum. Unutmayın İzmir’de Mustafa Kemal Atatürk’e köşkte gireceği sırada yere Yunan bayrağı serip, Yunan Kralı Konstantin’in bu köşke Türk bayrağını çiğneyerek içeri girdiğini hatırlatıp, ondan da aynısını beklediklerinde Atatürk:

“Bayrak bir milletin onurudur. Ben bu hatayı tekrarlamam” diyerek, yerdeki bayrağı kaldırttı.

İşte, senin, benim ve hatta Dünyadaki tüm İnsanların, siyasetçilerin örnek alması gereken tutum budur!

ABONE OLMAK İSTER MİSİN?

Gündem hakkında köşe yazıları ve her Pazar sabahı yeni içerik yayınlıyorum. Bunların e-posta adresine gelmesini istersen benimle posta adresini paylaşabilirsin.

Yayınlayan Burak Ender

Merhaba ben Burak Ender. Yazar olma hayalleriyle büyümüş bir Politoloğum. Düşüncelerimi ve fikirlerimi aktarmak, herkesle paylaşmak için bu siteyi kurdum. Deneme, farkındalık, hayat ve eleştiri konulu yazılarımı her Pazar saat 10:00'da sizlerle burada paylaşıyor olacağım. İsterseniz okuyabilir, isterseniz yazı başlığında yer alan videoyu izleyebilir ya da Spotify ve SoundCloud üzerinden podcast olarak dinleyebilirsiniz.İçerikler hakkında düşünce, öneri ve eleştirilerinizi yorumlar kısmında bekliyor olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir