Küresel Olağanüstü Hal: 2019-nCoV

Dün geç saatlerde Dünya Sağlık Örgütü ‘Corona’ virüsüne karşı küresel olağanüstü hal ilan etti. Daha önceleri 200 binden fazla kişiyi öldüren domuz gribi (h1n1) salgınında, Zika ve Ebola virüs vakalarında da küresel olağanüstü hal ilan etmişti.

Bundan birkaç gün önce Corona virüsü hakkında acil değil ifadelerini kullanan DSÖ, enfeksiyona yakalanan 9 binden fazla insanın ve 200’ü geçen ölümlerin ardından dün geç saatlerde küresel olağanüstü hal ilan etti.

Şu günlerde Türkiye olarak bir film izliyor gibiyiz. Henüz ülkemizde bir Corona vakasına rastlanılmadı ancak, Wuhanda ortaya çıkan virüs tam 18 ülkeye yayılmış durumda. Dünyaya hızla yayılan ve insan soyunu tehdit eden virüslerle ilgili bir çok film çekilmişti. Ben Efsaneyim, Dünya Savaşı Z, 28 Hafta Sonra, 28 Gün Sonra… liste böyle devam ediyor. İnsanlar hastalıktan çok, oluşturulan bu algıdan etkileniyorlar.

Dünyanın adeta fabrikası olan Çin’de yaşanan bu gelişmeler hiç kuşkusuz tüm Dünya ekonomisi etkileyecek. Google, Starbucks, İkea gibi büyük firmalar Çin’deki çalışmalarını durdurdu. Türkiye askeri uçakla önümüzdeki günlerde Wuhan’da yaşayan Türk vatandaşlarını tahliye edecek. Dünya atletizm şampiyonası ertelendi. Çin futbol süper ligi süresiz ertelendi. Turizm bakanımız Ersoy’da bu duruma çok dikkatli yaklaşılması konusunda geçtiğimiz günlerde bir demeç verdi.

Gerek Çin, gerekse diğer Dünya ülkeleri Corona virüsüne karşı oldukça hızlı ve temkinli hareket ediyor. Bir çok ülke sınırlarını kapatarak vatandaşlarını korumaya çalışıyor. Uçuşları durduruyorlar. Ancak sınırlarımızı kapattık ne haliniz varsa görün gibi bir durum söz konusu değil. Rusya ve Çin tedavi için ortak hareket ediyorlar. Bunun dışında ABD sık sık her türlü desteğe hazır olduğunu belirtiyor. Devletler dışında büyük şirketler de parasal destekte bulunuyor. En son Apple, virüsle mücadeleye karşı finansal fon oluşturacağının bilgisini vermişti. Tüm Dünya adeta tek yumruk olmuş durumda. Olmak zorundalar…

Tanrının Öfkesi ?

Birileri tarafından, yaratıcıdan gelen ilahi bir ceza olduğunu söyleyenlerde var. Bakın arkadaşlar bu kabul edilebilir bir şey değildir. Olaylara bu şekilde yaklaşmak bir ön yargı içerisine girmenize sebep olur.

Her tsunami, deprem, kasırga ortaya çıktığında, işte ilahi adalet demek doğru değildir. Her ülkenin kendi iklim şartları ve coğrafi özellikleri bulunmaktadır. Her şeyden önce yöneticileri, hükümetleri kötü bir şey yapıyor diye hiç bir yaratıcı, masum insanları cezalandırmaz…

Sonuç olarak:

Hızla yayılan virüs henüz ülkemizde görünmüyor olsa da şöyle bir durum söz konusu. Yavaş yavaş turizm sezonunu açıyoruz. Şubat ayının sonlarına doğru artık yabancı turistler ülkemize akın etmeye başlayacak. O zamana kadar virüse bir çözüm bulunamadığı taktirde vatandaşlarımızın her zamankinden çok daha dikkatli olmaları gerekmekte.

Abone Olmak İster misin?

Her Pazar sabahı yeni içerik yayınlıyorum. Bunların e-posta adresine gelmesini istersen benimle posta adresini paylaşabilirsin.!

Bir cevap yazın