Ioannis Lagos! Bu Bayrağa Dokunmak Senin Ne Haddine!

Merhaba! Bugünki köşe yazımda bir Politalog olmama karşın, konuşmayı sevmesemde biraz siyasete gireceğim. Brüksel’de toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda öylesine çirkin, öylesine rahatsız edici bir eylem yapıldı ki, bu olay karşısında susmak içimde büyük bir boşluk yaratırdı. Türk Bayrağımız bir siyasetçi tarafından, üstelik yüzyıllardır çok derin kültürel bağlar kurduğumuz komşumuz Yunanistan’ın bir millet vekili tarafından yırtıldı. Adı Ioannis Lagos!

Okumaya devam

Küresel Olağanüstü Hal: 2019-nCoV

Dün geç saatlerde Dünya Sağlık Örgütü ‘Corona’ virüsüne karşı küresel olağanüstü hal ilan etti. Daha önceleri 200 binden fazla kişiyi öldüren domuz gribi (h1n1) salgınında, Zika ve Ebola virüs vakalarında da küresel olağanüstü hal ilan etmişti.

Bundan birkaç gün önce Corona virüsü hakkında acil değil ifadelerini kullanan DSÖ, enfeksiyona yakalanan 9 binden fazla insanın ve 200’ü geçen ölümlerin ardından dün geç saatlerde küresel olağanüstü hal ilan etti.

Okumaya devam

Kobe Bryant: Basketbolu Sevdiren Adam!

Kobe Bryant geçtiğimiz günlerde bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Oysa sabaha karşı kaç defa uyanıp oku izlediğimi hatırlamıyorum bile… Şöyle geriye dönüp baktığımda o yılların ne kadar geride kaldığını görüyorum. Bundan tam on beş yıl önce bir basket topu peşinde hayal dünyamızda yazışıyorduk. Sabah onunla uyanıp, akşam onunla yatıyorduk. Sahip olduğum en iyi dostlarımı da bu şekilde edindim ve onlar zamanla kardeşim oldu. 

Ailem bana yeni tanıştığım bu insanlar ve onların aileleri hakkında sorular soruyordu. Annesi, babası ne iş yapıyorlar? Nerede yaşıyorlar? Nereden gelmişler? Ve daha nice sorular… Benim cevabım ise hep aynıydı. “Bilmiyorum”. Gerçekten bilmiyordum. O sıralar biz NBA ligini takip eder, gece oynanan maçları okulda tartışırdık. Draft edilen sporcuları konuşurduk. Okul basketbol takımında ve başka klüplerde basketbol oynar ve basketbol maçlarına giderdik. Bu arkadaşlarımdan bir tanesi de bir nevi basketbol aracılığı ile kendi ailesini kurdu… Hal böyle olunca biz de sürekli basketbol konuştuk.

Okumaya devam