Kobe Bryant: Basketbolu Sevdiren Adam!

Kobe Bryant geçtiğimiz günlerde bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Oysa sabaha karşı kaç defa uyanıp oku izlediğimi hatırlamıyorum bile… Şöyle geriye dönüp baktığımda o yılların ne kadar geride kaldığını görüyorum. Bundan tam on beş yıl önce bir basket topu peşinde hayal dünyamızda yazışıyorduk. Sabah onunla uyanıp, akşam onunla yatıyorduk. Sahip olduğum en iyi dostlarımı da bu şekilde edindim ve onlar zamanla kardeşim oldu. 

Ailem bana yeni tanıştığım bu insanlar ve onların aileleri hakkında sorular soruyordu. Annesi, babası ne iş yapıyorlar? Nerede yaşıyorlar? Nereden gelmişler? Ve daha nice sorular… Benim cevabım ise hep aynıydı. “Bilmiyorum”. Gerçekten bilmiyordum. O sıralar biz NBA ligini takip eder, gece oynanan maçları okulda tartışırdık. Draft edilen sporcuları konuşurduk. Okul basketbol takımında ve başka klüplerde basketbol oynar ve basketbol maçlarına giderdik. Bu arkadaşlarımdan bir tanesi de bir nevi basketbol aracılığı ile kendi ailesini kurdu… Hal böyle olunca biz de sürekli basketbol konuştuk.

Neydi bizi basketbola bu kadar aşık eden ve kendini bağlayan şey? Neden bizi bu kadar büyülüyordu? Uykusuz kalıp sabaha karşı o maçları izlemek, dergiler almak ve onlar gibi olmak istememizin sebebi neydi? Efsaneler! Michael Jordan! Kevin Garnet! Alen Iverson… ve Kobe Bryant! O yaşayan bir efsaneydi. Bir çok iyi basketbolcu vardı elbette ama o bir efsaneydi. Biz onu izleyebildik. Rekorlar kırışına şahit olduk. Attığı üçlüklerle, hırsıyla, azmiyle ve asla pes etmeyen karakteriyle herkesin büyük saygısını ve sevgisini kazandı. Benim gibi binlerce genci etkiledi. Tıpkı Michael Jordan gibi onu da çok konuşacaktık. Fakat o bunları duyamayacak.

Bir sabah uyandım ve kahvemi yudumlarken bu efsanenin ölüm haberini aldım. İnanamadım. Bunun yanlış bir haber olabileceğini, gerçeği yansıtmadığını düşündüm. Böyle düşünmek istedim… Fakat ne düşündüğümün bir önemi yoktu. Olmuştu. Kobe Bryant bir helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Bu tıpkı Michael Jackson’ın ölüm haberini aldığım gün gibiydi… Ölüm yokmuşçasına seviyor, yaşıyor ve eğleniyoruz… Dünyadan güzel bir şey daha eksilmişti artık. Ancak efsaneler ölmez! Onlar tutkularıyla, fikirleriyle, hırslarıyla bize ışık tutarlar.

Hoşçakal Kobe!

Zamanın kıymetini bilin. Hayat problemlere takılmak ve cesaretini kaybetmek için çok kısa. Gülün, bir ayağınızı diğerinin önüne koyun ve ilerlemeye devam edin

Kobe Bryant

Abone Olmak İster misin?

Her Pazar sabahı yeni içerik yayınlıyorum. Bunların e-posta adresine gelmesini istersen benimle posta adresini paylaşabilirsin.!

Bir cevap yazın